Wielu właścicieli domów zapomina o tym, aby co jakiś czas dokładnie wyczyścić swój dach, elewację czy też chodnik. Najczęściej wydaje nam się, że te powierzchnie samoczynnie wyczyszczą się podczas deszczu i wiatru. Częściowo jest to prawda, niestety niektóre zabrudzenia, które się gromadzą, trzeba wyczyścić samodzielnie. Powolne, trwające latami gromadzenie się brudu, sprawia że nie widzimy tego jak na przestrzeni lat zmienił się wygląd naszego domu. Brudna elewacja czy dach to nie tylko nieestetyczny wygląd ale także powolne niszczenie materiału na którym zalegają zanieczyszczenia.
Z jakimi zanieczyszczeniami mamy do czynienia?
Zanieczyszczenia dzielą się na:
- Atmosferyczne – kurz, pył, osady, zacieki
- Biologiczne – mech, porosty, pleśń, grzyby, odchody zwierzęce
- Antropogeniczne – sadza kominowa, olej, smar, tłuszcz
Skąd biorą się zanieczyszczenia na budynkach?
Wszystko jest zależne od tego, w jakiej okolicy znajduje się budynek. Jeśli w pobliżu jest dużo drzew i krzewów, to na powierzchni dachu szybciej pojawi się niepożądana zieleń. Ten proces przyspieszać będą zalegające liście, drobne gałązki, igły, ptasie odchody itd. Gnijąca biomasa stwarza idealne warunki do rozwoju mchów i porostów. Jeśli blisko domu występują drzewa iglaste, z pewnością na dachu pojawią się ślady żywicy. Utrwalone przez promienie UV stanowią trudne zabrudzenie.
Podobny scenariusz tyczy się elewacji. Jeśli budynek znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy nasze ściany będą bardziej narażone na kurz i pył, który zalega w jej porowatej strukturze. Zagrożeniem są również zanieczyszczenia emisyjne czyli wszystko to co wydobywa się z naszych kominów. Należy również pamiętać o tym że północna część naszego domu lub zacieniona i wilgotna ściana będzie podatniejsza na rozwój zielonych wykwitów.
Najbardziej narażone na zanieczyszczenia są nasze podjazdy i chodniki. Wynika to z tego, że znajdują się przy samym podłożu. Wszelkie możliwe zanieczyszczenia spadają na sam ”dół” trafiając przy tym na kostkę brukową. Fugi są doskonałym miejscem na początek rozwoju mchów i porostów. W tym przypadku dodatkowo mamy do czynienia z kolejnym trudnym zabrudzeniem, którym są wycieki samochodowe – oleje i smary. Plamy po substancjach ropopochodnych wnikają głęboko w betonowe podłoża.
Kiedy należy czyścić?
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każda powierzchnia będzie inaczej reagować na zabrudzenia. Wpływ na to ma otoczenie domu ale również jakość materiałów z jakich jest pokryty. Jednak błędnym jest również myślenie, że czyścić trzeba wtedy, kiedy dopiero widać zabrudzenia. Często zabrudzenia już są jednak nie widzimy tego a w niedługim czasie zaatakują nasz dom z większą siłą. Należy monitorować sytuację na naszym domu a w razie wątpliwość skontaktować się z profesjonalistami. Fachowo doradzimy!
Czy warto czyścić we własnym zakresie?
Naturalnie każdy domownik może samodzielnie zwalczyć zanieczyszczenia. Teoretycznie nie jest to trudne. W praktyce okazuje się to dość skomplikowane. Jeśli użyjemy zbyt dużego ciśnienia w urządzeniu czyszczącym możemy zniszczyć czyszczoną powierzchnię. Podobna sytuacja nastąpi jeśli użyjemy zbyt agresywnej lub zbyt skoncentrowanej chemii czyszczącej. W tym wypadku zasada „im więcej tym lepiej” nie działa. Problemy pojawiają się również z rozpoznaniem zabrudzenia, sposobem aplikacji środka czyszczącego lub z dostępem do miejsca, które chcemy wyczyścić. Tak jak przy myciu chodnika dostęp jest swobodny dla każdego, tak umycie wysokiej elewacji lub dachu może okazać się problematyczne.
Warto skorzystać z Naszych usług. Cały proces czyszczenia wykonujemy za pomocą profesjonalnego sprzętu do prac wysokościowych, specjalnych środków czyszczących oraz wydajnych urządzeń wysokociśnieniowych. Posiadamy również odpowiednią wiedzę i doświadczenie aby usługi były wykonane na najwyższym poziomie.
Dlaczego warto czyścić?
Im większe zabrudzenie i dłużej zalegające, tym trudniej oczyścić powierzchnię. Często zdarzają się sytuacje w których właściciele domów zbyt długo zwlekaj z czyszczeniem powierzchni. Zabrudzenia stają się wtedy trwałym uszkodzeniem w formie przebarwień, korozji lub ubytków. Czyszczenie w takiej sytuacji nie zda egzaminu. Bagatelizowanie czyszczenia to niemały błąd, który w dłuższej perspektywie może narazić na większe koszty. Przykładowo malowanie elewacji jest znacznie droższe niż jej czyszczenie.
Warto obserwować swój dom lub firmę. Jeśli widzimy niepokojące zacieki na elewacji, plamy na kostce brukowej lub rozrastający się mech na dachu, radzimy skontaktować się z Nami. Doradzimy czy dana powierzchnia wymaga czyszczenia. Określimy również jaka metoda na usunięcie zabrudzenia będzie skuteczna i bezpieczna.
Podsumowując – warto wiedzieć, warto czyścić, warto zaufać fachowcom.